Zöldtetők a klímaváltozás ellen 3.
A Syma csarnokban megrendezett Tetők, Falak, Homlokzatok + Épületenergia Szakkiállítás és Konferencia 3 napon keresztül (2009. február 11-13.) biztosított változatos terepet az építésügy résztvevőinek a szakmai eszmecserére és találkozóra.
BEVONAT SZIGETELÉSEK
Pethő Csaba MC-Bauchemie Kft
Az előadó a Nafuflex-szel egyenletesen szigetelt kosárlabdával a kezében érkezett így demonstrálva termékének néhány előnyös tulajdonságát. Való igaz, a szórófejjel a kényes helyekre, sarkokra, gömbfelületekre is könnyen és átlapolás mentesen lehet felvinni a szigetelőanyagot. Mit jelent mindez számokban? 3mm-es repedéseket még át lehet hidalni a műanyaggal módosított bitumennel, aminek tartóssága -10 és 130 C között szavatolt. A termék sajátossága, hogy apró polisztirol gömböket is tartalmaz, hogy a kivitelező ne tudja kispórolni a szükséges rétegvastagságot (2-3 mm). Cseles megoldás! Az alkalmazás elég egyszerűnek tűnik, a terméket – amit szórófejes géppel lehet felvinni akár nedves felületre is- vízzel kell keverni, az így képzett emulzió egészen addig könnyen lemosható, amíg meg nem köt.
ZÖLDTETŐK SZIGETELÉSE BITUMENES LEMEZEKKEL
Haraszti László VILLAS Hungária Kft
A Villas Kft olyan módosított bitumenből kínált Villaverde lemezeket kínál, melyek extenzív és intenzív, egyenes és fordított rétegrendű zöldtetők vízszigetelésére egyaránt alkalmasak. A gyökérállóságot a bitumenbe kevert bioadditív adalékanyagok vagy hordozórétegek (rézfüsttel bevont poliészterfátyol vagy vörösréz lemez) biztosítják.
ZÖLDTETŐK ÉRTÉKE ÉS KÖLTSÉGE
Dezsényi Péter DEEP FOREST Kft
Az előadó az intenzív tetőkertekre fókuszált oly módon, hogy a hátrányok bemutatásával együtt igyekezett meggyőzni a hallgatóságot az ilyen tetőkertekben rejlő nagy lehetőségekről. A kifejezetten piaci alapú megközelítés egyik legfontosabb mondanivalója az, hogy a zöldtetők egyébként hasonló tulajdonságokkal bíró ingatlanok esetén a differenciálás költséghatékony eszközei lehetnek. Mire is gondolunk? Ennek illusztrálására Dezsényi úr a Római Kert esettanulmányával érkezett. A XIII. kerületben 2004-ben épülő ingatlanok értékesítése nem a tervek szerint haladt, ezért változtattak a koncepción. A 2700 m2-es társasház első emeletén az eredeti tervekkel szakítva különlegesen szép intenzív tetőt létesítettek annak érdekében, hogy ezáltal plusz szolgáltatást nyújtsanak a leendő lakóknak. A sikerhez minden bizonnyal szükség volt a jó marketingre is, mely a 6m-es fákkal is büszkélkedő kertet emelte az egész beruházás fő vonzerejévé. Így a 7 Mrd Ft-os bekerülési költség kevesebb, mint 2%-ból létesített kert tette nyereségessé a kezdetben kudarcra ítélt projektet.
Római Kert a XIII. kerületben
Az előadó konkrét árakat is tudott mondani. A szigetelésvédelmet, szivárgó réteget, termőközeget, növényzetet és automata öntözési rendszert is tartalmazó intenzív kertek ára az eddigi példák alapján átlagosan 15000-20000 Ft/m2 körül mozog. Szórás természetesen van, a legegyszerűbb kivitel már 10000 Ft/m2 áron megvalósítható, míg az eddigi legdrágább hazai intenzív tetőért 40 000 Ft/m2 árat fizetett a különleges igényekkel jelentkező megrendelő. Az üzemeltetési költség nincs egyenes arányosságban a bekerülési költséggel, azonban nagyban függ a tervezés, kivitelezés műszaki színvonalától. Az előadó irányadó árként az 1500 Ft/m2/év értéket említette.
„ZÖLDTETŐ DESSZERT” AVAGY TÉVEDNI NEM SZABAD!
A ZÖLDTETŐK LEGGYAKORIBB HIBÁI ÉS AZOK MEGELŐZÉSE
Horváth Sándor adjunktus BME ÉMSZ Épületszerkezettani Tanszék
A konferencia zárásaként megtartott desszert előadásban rengeteg hasznos információ elhangzott. Horváth tanár úr a zöldtetők életében jelentkező meghibásodásokat aszerint osztotta 2 nagy csoportra, hogy melyek azok, amelyek „csak” korlátozzák a használatot (a vízháztartás, a vegetáció vagy a karbantartás nem megfelelősége) és melyek azok, amelyek azt teljesen lehetetlenné teszik (beázás, hőhidak, penészképződés, vegetáció teljes pusztulása). Ha belegondolunk, hogy ezek a hibák hogyan keletkeznek, akkor rájövünk, hogy a megfelelő minőségű anyagok mellett mennyire sok múlik az alkalmazástechnikán és a szaktudáson, vagyis az emberi tényezőkön… Ezért tehát résen kell lenni, amikor mérlegelve a körülményeket eldöntjük, hogy milyen tetőt szeretnénk építeni:
- hideg/melegtető (fűtetlen vagy fűtött tér feletti);
- extenzív/intenzív;
- egyenes vagy fordított rétegrend (előbbi esetben a párazárásra kell különös figyelmet fordítani, utóbbi esetben pedig a jégcsap képződés lehetősége miatt érdemes elkerülni a külső vízelvezetést);
- bitumenes vagy műanyag szigetelés;
- ültetőközeg stb.
Ezen eldöntendő kérdések megválaszolásához szakmai kiadványok nyújtanak segítséget (Zöldtetők Tervezési és Kivitelezési Irányelvei, Tetőszigetelések Tervezési és Kivitelezési Irányelvei).
MINŐSÉGBIZTOSÍTÁS
Az európai szabványok részletesen szabályozzák a zöldtetőépítés követelményeit is, melyre igen nagy szükség van ismerve azt, hogy ezen műtárgyak kockázati szintje a fokozottan kockázatos kategóriába esik lévén, hogy a meghibásodásokat többnyire csak visszabontás után lehet korrigálni. Mechanikai szempontból is fokozott érzékenységgel kell számolnunk, és arra figyelemmel lenni mind az építés, mind a karbantartás során. Az előadó kitért a szakszerű vízelvezetésnek (tetőnként legalább 2 db víznyelő; növényzettel telepített és egyéb területek szétválasztott vízelvezetése), a gyökérbehatolás elleni védelemnek, a ferde tetők lecsúszás elleni védelmének és a tűzvédelemnek a fontosságára is.
Szerző: Vértesy Mónika
2009-03-06
Zöldtetők a klímaváltozás ellen 1.
Zöldtetők a klímaváltozás ellen 2.