Zöldtető- és Zöldfal Építők Országos Szövetsége

Zöldtető- és zöldfal építők vezető szakmai szervezete

Fiatalkori tudatosság a Földünk Világnapján

hírkép

 

Az OTP Fáy András Alapítvány Középiskolások Országos Pénzügyi és Gazdasági Oktatóközpontjában (O.K. Központ) rendezték meg a Jövő+ Fesztivál idei eseményét, melynek során középiskolás diákok a környezet és a gazdaság kapcsolatát bemutató tréningeken, az érdeklődő vendégek pedig szakmai előadásokon vehettek részt.

Az O.K. Központ a Földünk Világnapja alkalmából új, környezetgazdálkodási tréningmodullal és szakmai programokkal várta a látogatókat. Délelőtt a diákok vehettek részt tematikus tréningeken, amelyek során tájékozódhattak a megújuló energiaforrások szerepéről, a különböző fejlesztések, beruházások épített és természeti környezetre gyakorolt hatásairól, az ingatlanfejlesztés társadalmi szempontjairól, illetve a fenntartható fejlődés kérdéseiről. Délután Azurák Csaba moderálásával egy teaházi beszélgetésre és ennek részeként szakmai előadásokra került sor.

Németh Lajos meteorológus elsőként például elmondta, hogy 50 év múlva Magyarország éghajlata milyen irányba fog változni. A jelenlegi klímamodellek alapján ugyanis 2050-re a tavasz és az ősz szinte eltűnik, hosszú, forró nyarak és csapadékos, de enyhe telek várnak majd ránk. Forró nyarak mellett felhőszakadás szerű csapadék várható. A fiatal hallgatóság ezáltal az éghajlatváltozás környezetünkre kifejtett hatásairól tudhatott meg többet, megmutatva nekik azt is, hogy a múlt folyamán hogyan alakult Európa időjárása. Horváthné Pintér Judit, a (Zöldtető-és Zöldfal Építők Országos Szövetsége) elnökségi tagja a zöldtetők szerepéről beszélt, hogy a zöldtetők kialakítás milyen célokra használható, milyen hasznos élettérváltozásokat tud okozni, milyen szerepe van a mikroklíma befolyásolásában. Krajcsó Nelli, a Slow Budapest mozgalom alapítója a lassúbb tempójú, kiegyensúlyozottabb életmód előnyeiről számolt be, mindezt a tudatosság jegyében, mint ahogyan a pénzügyek terén, úgy a környezet és az életmód jegyében is fontos ez a fajta szemléletmód.

Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat-és Növénykert szóvivője az állatvilág és az urbanizáció kapcsolatáról beszélt, elmondta, hogy milyen hatásai vannak az élővilágra a városiasodás, hogyan alkalmazkodhatnak bizonyos állatfajok, jószágok. Hogyan alakulnak át a természetes élőhelyek, hogyan hat rájuk az urbanizáció.

Bár ez a nap rendhagyónak számított az O.K. Központ életében, a mindennapok is legalább ilyen zsúfoltak. Az előző tanévben több mint 5 500 középiskolás vett részt az O.K. Központ ingyenes képzési moduljain. Az intézmény a pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási tudatosság elősegítésére saját fejlesztésű tréningeket fejleszt a „szórakoztatva tanulás” jegyében. Idén több új tematikus programmal is várják a diákokat, köztük a Földünk Világnapján is bemutatott „Környezetgazdálkodás” modullal, amelynek során a fiatalok tisztázhatják a környezettel és környezetgazdálkodással kapcsolatos alapvető fogalmakat, tájékozódhatnak a fenntartható fejlődés kérdéseiről, a megújuló erőforrások szerepéről, illetve az épített és természetes környezet viszonyáról is.

„A fogyasztói magatartás is szociális tanulás útján fejlődik, ezért nagyon fontos, hogy a környezettudatos gondolkodással már időben, a családon kívül az oktatásban, az iskolákban is találkozzanak a diákok.” Dr. Virágos Gábor, az O.K. Központ intézményvezetőjének elmondása szerint a program egyik célja, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan gazdálkodjanak megfelelően környezetükkel, miként ügyeljenek a fenntarthatóság szempontjainak figyelembe vételére, illetve a természeti források védelmére.

“A tudatos életmóddal, beleértve a környezetvédelmet, az örökséggazdálkodást vagy például az egészséges táplálkozást, mind édesapaként, mind a társadalmi ügyekben felelősen gondolkodó emberként nap mint nap találkozom. A Jövő+ Fesztivál programjait azért tartom meglehetősen fontosnak, mert abban segít, hogy minél többen megálljunk egy-egy percre vagy délutánra és végiggondoljuk, mit teszünk meg és mit tehetnének még meg a jövőnkért, hogy valóban jövőtudatossá váljunk. A megjelent nagyszámú érdeklődő fiatal azt mutatja számunkra, jó úton járunk!” – mondta Azurák Csaba, az OTP Fáy András Alapítvány kurátora.

A Középiskolások Országos Pénzügyi és Gazdasági Oktatóközpontjáról

Az O.K. Központ ingyenes tréningjei során olyan pénzügyi és gazdasági ismereteket ad át a fiataloknak, amelyek segítségével a jövőben tudatosabban kezelhetik saját pénzügyeiket, megvalósíthatják életcéljaikat. Az O.K. Központ az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében támogatott, TÁMOP-3.2.1.B-11/1-2012-0001 azonosító számú, „Középiskolások Országos Pénzügyi és Gazdasági Oktatóközpontja” című projektben került kialakításra.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 1 103 552 921 Ft.

Forrás