Green City – Zöldebb Városokért Mozgalom
A ZÉOSZ 2009-ben csatlakozott a hazai mozgalomhoz.
A mozgalom 2022-esd holland infulásakor arra a kérdésre kezdte keresni a választ, vajon kimutatható-e ún. „zöld megtérülés”, tényleges, pénzesített haszon a megfelelően tervezett, épített és fenntartott zöldfelületek létesítése kapcsán?
GREEN CITY Europe
A kezdeményezés a GREEN CITY mozgalmat a Plant Publicity Holland nevű szervezet hívta életre 2002-ben a Hollandiában megrendezett Floriade Nemzetközi Kertészeti Kiállítás alkalmával.
Európában először a hollandok szembesültek az urbanizáció komoly gondjaival. Hollandia kis területű ország, nagy népsűrűséggel, ebből adódóan egymásba érnek a települések, kulcskérdés tehát a zöldfelületek létesítése és megőrzése. Ennek ellenére e nagy kertészeti múltú ország zöldfelületei, csakúgy, mint a fenntartásukra fordítható összegek fokozatosan csökkentek az elmúlt években. A mozgalom indulásakor a „zöld szakma” ennek az ellentmondásnak eredt a nyomába. A mozgalom arra a kérdésre kezdte keresni a választ, vajon kimutatható-e ún. „zöld megtérülés”, tényleges, pénzesített haszon a megfelelően tervezett, épített és fenntartott zöldfelületek létesítése kapcsán?
A következő években különböző európai országokban hasonló mozgalmak alakultak és csatlakoztak a Green City mozgalomhoz különböző nevek alatt: De Groene Stad név alatt Hollandiában, Die Grüne Stadt-ként Németországban és Cité Verte név alatt Franciaországban. Európai szintű koordinálásukat az ELCA (Európai Kertépítő Szövetség) vállalta.
GREEN CITY Magyarország
Kik vagyunk: Az európai Green City Mozgalom részeként a Magyar Green City kezdeményezést három csoport alkotja:
- MAKEOSZ (Kertépítő Szövetség) az ELCA mintájára a Green City Mozgalom hazai mentora, aki létrehívta a
- GREEN CITY TANÁCSOT – mely a zöld szakma elismert szakmai szervezeteiből áll és fő célja a Green City gondolatok mentén az egységes szakmai álláspontok kialakítása.
A Green City Tanács tagjai:
- MAKEOSZ
- Vidékfejlesztési Minisztérium
- ZÉOSZ (Zöldtetőépítők Országos Szövetsége)
- MÖFÖSZ (Magyar Önkormányzati Főkertészek, Díszkertészek, Kertépítők és Parkfenntartók Szövetsége)
- Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata
- Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar
- Nyugat-Magyarországi Egyetem KKK Nonprofit Kft.
- MTSZ (Magyar Tájépítészek Szövetsége),
és a
- ZÖLDEBB VÁROSOKÉRT Nonprofit Kft-t– a Green City Mozgalom hazai képviseletét, mely szervezet– közhasznú jogi személyként – a mozgalom operatív (koordináló és tudományos tevékenységet végző) szerve.
2012.02.22-23. között megtartottuk az első “Green City Fenntarthatósági Akkreditációs Pontrendszer” c. képzésünket, melyen megismertettük az érdeklődő kollégákkal (tervezőkkel, kivitelezőkkel és fenntartókkal) a “zöld fenntarthatóság” alapelveit és összefüggéseit, valamint ezek gyakorlati megvalósulásait.
A Green City címre pályázó településeken (jelenleg Miskolc és Zalaszentgyörgy) csak Green City Akkreditált tervező és kivitelező bízható meg Green City típusú tervezéssel és kivitelezéssel. Más egyéb önálló projektek akkreditációjához (pl. Margitszigeti Ökojátszótér) a tervezés, kivitelezés és fenntartás szintén akkreditált szakemberrel végezhető.
Az akkreditált szakemberek listája a következő linken érhető el:
http://green-city.hu/akkreditalt-tervezo-kivitelezo-fenntarto-szakemberek