Magyarország második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiája
A megváltozott gazdasági környezet és a gyorsuló természeti változások sürgetik a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (NÉS) megújítását. A dokumentum meghatározza a klímaváltozás elleni küzdelemhez szükséges hazai feladatokat, továbbá iránymutatást ad az éghajlatvédelem és fejlesztéspolitika összehangolásához. A Stratégia felülvizsgálatát (a NÉS-2-t) a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felügyelete mellett a Nemzeti Alkalmazkodási Központ készíti, elfogadására az Országgyűlés őszi ülésszakán kerülhet sor.
Az egyre szaporodó szélsőséges időjárási jelenségek mind gyakrabban juttatják eszünkbe, hogy a klímaváltozás nem egy a jövő fenyegetései közül, hanem a jelenben zajló, gyorsuló folyamat. Az éghajlatvédelem nemzetközi erőfeszítéseiben való arányos részvételünk, továbbá várható kedvezőtlen hatásokra való felkészülés jegyében az Országgyűlés a közelmúltban módosította az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye és annak Kiotói Jegyzőkönyve végrehajtási keretrendszeréről szóló 2007. évi LX. törvényt. A módosított jogszabály szerint a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia kitér az éghajlatváltozást kiváltó folyamatokra, a hatásokkal kapcsolatos hazai kutatások eredményeire. Meghatározza az üvegházhatású gázok hazai kibocsátásainak csökkentésével és az éghajlatváltozás hazai hatásaihoz való alkalmazkodással, valamint a hazai hatásokra való felkészüléssel kapcsolatos feladatokat. A Stratégiának a célok végrehajtásához szükséges eszközöket is be kell mutatnia. Új elemként került a jogszabályba, hogy az üvegház-hatású gázok kibocsátásának eladásából befolyó bevételeket a klímaváltozás elleni küzdelemre, illetve az elkerülhetetlen hatásokhoz való alkalmazkodásra kell fordítani. Ez jelentős forrásokat biztosíthat az előttünk álló feladatokhoz.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megkezdte a 2007-ben kidolgozott első Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia felülvizsgálatát és az új törvényi előírásoknak, a megváltozott társadalmi-gazdasági feltételeknek, valamint legújabb tudományos eredményeknek megfelelő második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (NÉS-2) kidolgozását. A NÉS-2 az új követelményeknek megfelelően magába foglalja majd az üvegházhatású gázok kibocsátáscsökkentésénekkibocsátás-csökkentésének céljait, prioritásait és cselekvési irányait tartalmazó hazai dekarbonizációs útitervet (HDÚ), mely 2050-ig jelöl ki cselekvési irányokat. Alapvető nemzetstratégiai érdekünk, hogy a versenyképesség, a technológia-váltás és az éghajlatvédelem szempontjait egyaránt figyelembe vevő magyarországi dekarbonizációs tervvel készüljünk az európai kibocsátás-csökkentési tehermegosztásra.
Az éghajlatváltozás várható magyarországi hatásainak, természeti és társadalmi-gazdasági következményeinek, valamint az ökoszisztémák és az ágazatok éghajlati sérülékenységének értékelése is a NÉS-2 része lesz, melyre alapozva Nemzeti Alkalmazkodási Stratégia épül be a dokumentumba. Az alkalmazkodás és felkészülés koncepcionális keretei érintik majd többek között, a vízgazdálkodás, a vidékfejlesztés, az egészségügy, az energetika, a turizmus és más ágazatok éghajlatbiztonsággal kapcsolatos helyzetét, kockázatait, a felkészülés lehetséges cselekvési irányait. A hazai dekarbonizáció és az éghajlati alkalmazkodás teendőit éghajlati szemléletformálási program egészíti ki.
A Nemzeti Éghajlatvédelmi Stratégia 2008-2025 átdolgozását a Magyar Földtani és Geofizikai Intézeten belül működő Nemzeti Alkalmazkodási Központ készíti. A dokumentumot a tervek szerint 2013 őszén fogadhatja el a Parlament.