Megvannak Európa idei legzöldebb kezdeményezései
Megszületett a WGBC Leadership Award nemzetközi pályázat végeredménye, egy cseh irodaház, egy spanyol város és egy brit vállalat vitte el a pálmát.Megszületett a World Green Building Council által kiírt nemzetközi pályázat, a Leadership Award végeredménye.
Az európai régióban zöld épületek kategóriájában a csehországi Green City Court, vállalati kezdeményezések kategóriában a British Land, míg várospolitikai kezdeményezések témában a spanyolországi Vitoria-Gasteiz vitte el a pálmát. A pályázatra hét hazai induló is nevezett, ami rekordnak számít a régióban! Több hazai pályázó projektjének ismertetője pedig a díjról készült összefoglaló brosúrában is megjelent.
Az idén első alkalommal megrendezett európai regionális Leadership Award pályázatát a World Green Building Concil már évek óta futó nemzetközi Government Leadership Award megmérettetése inspirálta. Az országos Green Building Councilok részéről a három kategóriába Európa-szerte számos nevezés érkezett, amelyek a fenntartható építési, várostervezési és vállalatirányítási gyakorlatok számos kiváló példáját vonultatták fel.
A prágai Green City Court, a Skanska beruházása, az Épületek kategória nyertese számos olyan korszerű megoldást vonultat fel, amelyek az országban úttörőnek számítanak. Ilyen például a természetes szellőztetésű átrium, a korszerű világítási rendszer vagy a vízmentes piszoárok. Az épület 56%-kal kevesebb energiát fogyaszt, mint amennyit az építési előírások megszabnak, ezenkívül 5000 literrel, mintegy 25%-kal kevesebb vizet fogyaszt, mint egy hasonló, átlagos cseh ház.
A Várospolitikai kezdeményezések kategória nyertese a spanyolországi Vitoria-Gasteiz városa éves költségvetésének 15%-át szánja a fenntarthatósággal kapcsolatos intézkedésekre. Ezeknek már számos látható, kézzel fogható eredménye született: ilyen például az, hogy az egy főre eső városi zöldfelületek mérete 45 négyzetméter, az utcákon összesen 130 000 fa nő, továbbá az összes utazásnak csak 28%-a történik autóval. 2009-ben a város az elsők között volt, amely belépett a Polgármesterek Szövetségébe, kötelezettséget vállalva az energiahatékonyság javítására. A város hosszú távú célja, hogy idővel teljesen szénsemleges legyen.
A Vállalati kezdeményezések kategória első helyezettje a brit British Land lett, amelynek tulajdonában 19,4 milliárd euró értékű kereskedelmi ingatlan található, ennek köszönhetően Európa egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője. A cég számos, a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalást tett, például a 2009-es értékhez képest 38%-kal csökkentette a tulajdonoshoz köthető energiafelhasználást, ezzel összesen 6,6 millió eurót megtakarítva a bérlőknek, és 36 000 tonna szén-dioxid kibocsátását megelőzve.
A magyar pályázók Épületek kategóriában a Green House (Skanska Property Hungary Ltd.), a RATI pécsi épülete (Pécsi Tudományegyetem Energiadesign Tanszék ), egy energiatudatos iskolabővítés (Szekér László ), valamint a K& H Bank székháza (TriGranit Fejlesztési Zrt.). A Várospolitikai kezdeményezésekre a Harbor Park kezdeméynezése pályázott (Prologis), míg a hazai Vállalati kezdeményezések kategóriájában a Kinnarps Hungary Kft. kezdeményezése pályázott. A pályázat ünnepélyes eredményhirdetését a Green Walk záróeseményén, szeptember 20-án pénteken tartották.
Több hazai projekt: a Green House, az energiatudatos iskolabővítés, a pécsi RATI épülete, valamint a K & H Bank Millennium , továbbá a Kinnarps kezdeményezése is bekerült a megmérettetésről készült angol nyelvű dokumentumba, ezek a létesítmények a jövőben jogosultak az indulóknak készített logó használatára is.
A legtöb hazai projekt nemcsak zöldtetővel, de zöldfallal is büszkélkedhet, melyek megálmodói, tervezői, kivitelezői a ZÉOSZ tagjai. Ez a siker az övék is. Gratulálunk!