Zöldellő élet mesterségesen a sivatagban
Egyedülálló programon dolgoznak Katarban: mezőgazdasági termelés alá vonnák a sivatagot. A Sahara Forest Project úgy tenné művelhető területté a sivatagot, hogy a kizárólag sós vizet és megújuló energiákat használ fel.
A Bellona Alapítvány által mentorált program keretében megállapodás született a Qafco Fertiliser Company környezetvédő és talajjavító társaság, valamint a Yara International ASA vegyipari vállalt között egy kísérleti telep létrehozásáról a Katarban. A telepet egy, a Quafco tulajdonában lévő 10000 négyzetméteres területen fogják kialakítani.
A tervek szerint a telep bemutatja a sivatag mezőgazdasági művelés alá vonásának lehetőségeit, úgy, hogy kizárólag a sós víz és a megújuló energiák kerülnek felhasználásra. A létesítmény 2012 decemberében lép teljes üzembe, és egyedülálló kombinációját nyújtja majd a sósvizes üvegháznak, a napelemeknek, és az algatermesztést szolgáló állóvizeknek.
A Sahara Forest Project célja az is, hogy a művelés mellett elkerülje a talaj túlzott kihasználása okozta problémákat. Ehhez a felhasznált földterületet is úgy szabják meg, hogy ne ütközzön más hasznosításokkal.
Az algákat például biomassza termelésre fogják használni, ugyanis azok sokkal kisebb területet igényelnek, mint a hagyományosan erre a célra nevelt növények. Amellett pedig gyorsan növekednek, és közvetlenül sós vízben, vagy sósvizes üvegházakban is termeszthetők.
A projekt vezetői már elindították egy hasonló létesítmény telepítését Jordániában, és a norvég hatóságok 480000 euróval járultak hozzá egy kísérleti központ létesítéshez Aqaba város közelében.
forrás: Út a jövőbe, Bellona, kép: Slipsters