Zöldtető- és Zöldfal Építők Országos Szövetsége

Zöldtető- és zöldfal építők vezető szakmai szervezete

Zöldfal – a jövő építészete napjainkban

„A mi korunk építész-szakmai kihívása a zöldfal. A beton-üveg-acél szentháromsága kifújni látszik, ahogy felismerjük a határainkat. A fenntartható és élhető városok alapkövetelménye a zöldfelület, amit hely hiányában vertikálisan kell kiképeznünk. Néhány éven belül egyáltalán nem lesz egyedi, amit mi csinálunk. Addig viszont elébe megyünk a kornak”

A zöldfalakat, vagy vertikális kerteket Patrick Blanc francia trópuskutató fejlesztette tökélyre a kilencvenes években, Stanley Hart White amerikai kutató munkái alapján, aki tulajdonképpen a legelső zöldfal 1938-as megépítéséért felel.

Blanc a trópusi erdőkben megfigyelte, hogy a növények föld nélkül, a fák törzsén is mindenféle gond nélkül megélnek. A zöldfalépítés 2000-ben vált felkapottá, miután Blanc első munkái hatalmas sikert arattak.

A zöldfal tulajdonképpen egy épített, örökzöld függőleges kert, amit sűrű növénytakaró borít. Az asszimiláló és oxigéntermelő tulajdonságai mellett a zöldfal kézzelfogható közelségbe hozza a természetet a belső, mesterséges terekben is. A fogyatkozó városi terek mellett alternatívát jelent a zöld környezetben, emiatt óriási lehetőségek rejlenek benne.

A fiatal tájépítészekből álló Mohány és Páfra Stúdió 2007-ben alakult azzal a céllal, hogy Magyarországon is meghonosítsa és elterjessze a zöldfalépítést. A budapesti Manier divatszalonban álló, az országban elsőként elkészített beltéri zöldfalát is nekik köszönhetjük.

A Manier szalon zöldfala / Mohány és Páfra

Dancsuly Kriszta, a cég egyik tervezője a Zöld8-nak elmondta, hogy a 25 m2-es, automata öntözéssel ellátott zöldfalban közel 1500 növény él. „Sokat kísérleteztünk közegekkel, szerkezetekkel és növényekkel, amíg kifejlesztettük az ideális megoldást. A Manier zöldfalába például Ficus Pumila-t (kapaszkodó fikusz), Aspleniumot (fodorka páfrány), és Soleirolia-t (párnafű) ültettünk.”

Természetesen, mivel élőlényekről van szó, a növényeknek idő kell, míg alkalmazkodnak. „Az első két hónap a legkritikusabb. Eddig tart, amíg a növények begyökeresednek, és jelzik, hogyan viszonyulnak a hely adottságaihoz. Mivel a Mohány és Páfra garanciális növénygondozást is vállal megépített zöldfalaira, az ebből adódó problémákat azonnal orvosolni tudjuk.”

Egy zöldfalnak egy év kell, hogy beálljon a természetes ritmusába. Ezután már az addigi 2-3 hetente szükséges fenntartási munkálatok jóval ritkábbá válnak. „Egy év után a zöldfal alkalmazkodott az adottságokhoz, „működik”, és jóval kevesebb munkát igényel. A falak élettartama gondos fenntartás mellett gyakorlatilag végtelen, viszont igény és elképzelés szerint bármikor átalakítható” – mondta el Dancsuly.

Az aquaMART zöldfala / Mohány és Páfra

A zöldfalakat a világon egyre több helyen használják. A Mohány és Páfra épített már divatszalonba, kávézóba és bemutatóterembe, de kültérre, fagyálló zöldfalakat is. Mint mondják, a növényeket egyáltalán nem kell félteni, ha jól vannak megválasztva, virulni fognak. „Akármennyire sanyargatod, annál intenzívebb lesz, mintha meg akarná mutatni, hogy akkor is él.”

Egy zöldfal tervezése és megépítése nem olcsó, viszont levegőtisztító, klímajavító, hangszigetelő, takaró hatásuk bizonyított. Azon kívül dekoratívak, látványosak, és elképesztően dizájnosak. Aki felismeri a zöldfal ezen pozitív tulajdonságait, olyan elemet csatolhat munka-, vagy életterébe, ami garantáltan egyedi, de úttörő szerepű a modern építészetben.

Forrás